Porin Seudun Matkailu Maisa Oy halusi uutta draivia kokous- ja tapahtumamarkkinointiin. Yksi markkinoinnin tärkeimmistä työkaluista on esite, joten se otettiin tarkkaan syyniin.
Aivoriihessä asiakkaan kanssa päädyttiin nostamaan Maisan kokous- ja tapahtumajärjestämisen päätuotteet selkeästi esille. Näitä ovat Promenadikeskus, kävelykatu, Pripoli, Kirjurinluoto ja Yyteri.
Lisäksi päätettiin korostaa tekijöiden ammattitaitoa ja päästää heidän äänensä esille. Omaperäisen silauksen ja huumorin häiveen antaa puheenvuoroihin nostettu porin murre. Pääteksti on asiallista, mutta käsittelytavassa on pyritty helppolukuisuuteen, jopa aikakauslehtimaisuuteen.
Esitteen rakenne ja tekstit siis myllättiin kokonaan uusiksi ja näkökulmiin kiinnitettiin huomiota. Taitto tehtiin entistä enemmän oppaan oloiseksi. Halusimme korostaa alueen monipuolisuutta myös runsaalla kuvatarjonnalla. Aukeaman kokoiset kuvat tuovat arvokkuutta ja näyttävyyttä, informaatiosivujen pikkukuvat puolestaan kertovat omaa kieltään tiloista ja palveluista.
36-sivuisen oppaan sisällöstä ei missään vaiheessa tullut pulaa. Poria voidaan siis hyvällä syyllä pitää kärkikaupunkina kokous-, konferenssi- ja tapahtumajärjesttämisessä.